Product Details
WELCOME TO WANDER WILD OUTDOORS
The 4WD Remote Control Robot Lawn Mower is designed for powerful and efficient yard maintenance with easy remote operation. Its wide 500mm cutting width allows it to cover large areas quickly and evenly. The 4WD system provides strong traction for uneven terrain and outdoor landscapes. A practical, modern solution for effortless lawn care and landscaping. 🌿
Additional information
| Weight | 125.000 kg |
|---|---|
| Dimensions | 110 × 88 × 59 cm |
| Brand Name | NONE |
| Certification | EPA, CE, ce, EPA |
| Forward Speed | 4KM/H |
| Cutting Width | 500mm, 500mm |
| Feature | Single Cylinder, 4-Stroke, Cordless, Self Propelled |
| Model Number | AWY-550W |
| Power Source | Petrol / Gas |
| Type | Reel Mowers |
| Motor | Brushless |
| Engine Type | LONCIN |
| Cutting Height | 55mm |
| Walking Motor | four-wheel drive motor |
| Starting Method | Remote start and stop |
| Walking Speed | 4KM/H |
| Gradeability | 30° |
| Power | 224CC |
| Fuel Tank Capacity | 1.2L |
| Oil Capacity | 0.6L |
| Fuel Consumption | 1.2L/H |
| Track Width | 150mm |










Reviews