Product Details
Additional information
| Weight | 2.200 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 13 × 13 cm |
| Fabric | Nylon |
| Building Type | Construction Based on Need |
| Structure | One Bedroom |
| Applicable occasions | Adult |
| Material | Polyester |
| High-concerned chemical | None |
| Type | Trekking Tent |
| Number of Users | Two |
| Layers | DOUBLE |
| Pole Material | Fiberglass, Fiberglass |
| Style | Outdoor |
| Season | Four-season Tent |
| is_customized | Yes |
| Model Number | S003-JY |
| Area | (140+40)x210x105CM (LxWxH) |
| Outside Tent Waterproof Index | 2000-3000 mm |
| Bottom Waterproof Index | >3000 mm |
| Color | Orange, Green, Blue |
| Inner Area | 140x200cm (L x W) |
| Product Name | 2 Person Camping Tent |
| Package Size | 45x13x13CM |
| Net Weight | 2.1KG |
| Pole Width | 8MM |
| 2 layer | one door for in and out |










Reviews